Sony RX100 Mark VI Fotoğraf Makinesi Kullanıcı Yorumları

Bir cevap yazın 2

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Berat AYDIN

Berat AYDIN

Öncelikle bu kamerayı 10 aylık bebeğimizin fotoğraflarını çekmek için aldığımı söyleyerek başlayayım. Hepimizin bildiği gibi, bebekler beklenmedik bir şekilde hareket eder ve hızlı odaklama kamerası bir zorunluluktur. İşte bu kameranın bu görevi yerine getirmesinin nedeni budur.
1. Hızlıdır. Yani sadece odak elde etmede değil, aynı zamanda menü, oynatma ve fotoğraf çekme modları arasında geçiş yapma gibi işlemler sırasında da ışık hızında. Asla bir şeylerin olmasını beklemiyorum, basıyorum ve oluyor.
2. Seri çekim modu inanılmaz derecede hızlıdır. Bebeğin gülen yüzünü yakalamak için hızlı kare patlama moduna sahip olmak çok önemlidir. Sürekli odaklama ile 24 kare çok hızlı!
3. Dokunmatik ekran! Sonunda Sony!
Yalnızca canlı izleme modunda otomatik netlemeyi sabitlemek için ve izleme modunda resmi büyütmek için çalışmasına rağmen
(maalesef yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için çimdik yok) Burada kaçırdığımı sanmıyorum. Zaten menülerde dokunmatik ekran kullanmıyorum. İyi çalışıyorum, gecikme hissetmiyorum.
4. Kısayol düğmeleri atama açısından çok özelleştirilebilir.
Sony’nin menüsü özellikle Canon dünyasından çok sezgisel değil, ancak menü öğelerimi ayarladıktan ve düğmeleri istediğiniz gibi yeniden atadığınızda sorun olmayacağını düşünüyorum.
Özellikle bir özelliği hoşuma gidiyor. Bu, seri fotoğraf görüntüleri gruplamasıdır.
Diyelim ki 50 fotoğraf ile seri fotoğraf çekersem bir sonraki fotoğrafa geçmek için hepsini kaydırmam gerekmiyor, kamera bu 50 fotoğrafı 1 grupta gruplandırıyor ve oradan çıkıp bir sonraki fotoğrafa geçebilirsiniz. Bir başka güzel özellik de beğendiğiniz resmi koruyabilmeniz ve bir düğmeye basarak kalan resimleri silebilmenizdir, bu nedenle sadece 1 tanesini beğendiyseniz diğer 49 resmi manuel olarak silmeniz gerekir. Diğer kameralarda neden yok bilmiyorum, hayatımı çok kolaylaştırıyor.
5. Kameranın JPEG’leri dışında harika dinamik aralık.
Muhtemelen hepimiz, dışarısı güzel bir manzaraya sahip restoranın içinden ve masanızın yanından insanlarla bir fotoğraf çekmek istediğinizde bir durum yaşamışızdır, ancak ikileminiz vardır. Arka plan düzgün bir şekilde parlak olduğunda, bir masadaki insanlar karanlıktır, eğer resminizdeki insanların parlak görünmesini istiyorsanız, arka plan aşırı pozlanmış veya çok parlak hale gelir. İşte o zaman bu kameralar, kullandığım diğer kameralardan daha iyi performans gösteriyor. DRO adlı özelliği vardır, tüm sahneyi düzgün bir şekilde açık tutarken karanlık alanları daha parlak hale getirir. Kamera 3 fotoğraf çekip bunları üst üste koyduğunda HDR işlevi değil, sadece 1 fotoğraf çekiyor. Bu arada HDR modu da var ve iyi çalışıyor ama hepimizin bildiği gibi bu 3 fotoğrafı çekerken biri hareket ederse fotoğraf bulanık çıkabileceğinden sadece hareketsiz sahneler için iyi.
6. 4K video çekebilir ve ondan fotoğraf çekebilirsiniz. Bu işlevi seviyorum, sürekli hareket eden erkek bebekimizin yüksek çözünürlüklü 4K videosunu çekiyorum ve sonra hoşuma giderse ondan 17 megapiksel kare alıyorum. Harika özellik!
7. Wi-Fi’den uzakta olduğunuzda bile herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan fotoğrafları akıllı telefonunuza anında aktarabilirsiniz.
Canon sistemi kadar basit bir kurulum değil ama yeterince kolay.
Ve o fotoğrafları çektikten bir dakika sonra paylaşmaya başlayabilirsiniz!

Burak TETİK

Burak TETİK

Çok iyi görüntü kalitesi. Yoğun çalışma gerektiren birçok bireysel ayar seçeneği. Menü navigasyonu sezgisel değil.