BENQ Zowie Xl2411k Monitör Kullanıcı Yorumları

Bir cevap yazın 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


Seyfullah YORULMAZ

Seyfullah YORULMAZ

Piyasada bulunabilecek en iyi ve en hızlı, en net pixel geçişi sunan 144Hz oyuncu monitörü bu cihazdır. Bir çok IPS, VA ve TN panel monitör kullanma fırsatım oldu hiç biri Zowie modelleri kadar net ve hızlı görüntü vermiyor, hatta ve hatta üstünde 165hz, 180Hz yazan bir çok model bile 144Hz Zowie kadar performanslı ve net görüntüye sahip değil. Evet yenileme hızı yükselebiliyor bir çok piyasada model var daha düşük fiyata 240hz monitör bile bulabiliyorsunuz ancak ghosting olduktan sonra, motion blur olduktan sonra, çamur gibi bir oyun deneyimi sunduktan sonra 240 kareyi ekranda görseniz ne olur görmeseniz ne olur? Ek olarak her 1ms veya 0.5ms yazan monitör yazdığı değere yakın bir hızda bile değil. Zowie’de tamemn GTG yani griden griye geçiş süresini yazıyor firma. Bu da daima gerçek 0.5ms ve 1ms hız anlamına geliyor (2546K modeli 0.5ms GTG, 2411K modeli 1ms GTG). Araştırın, 0.5ms, 1ms olarak geçen çoğu monitör modellerinde aslında MPRT süresi verilir bu da göz boyamaya yönelik yazılan bir değerdir.

Daha 2 gün önce bir gaflete düşüp tipini duruşunu beğenerek satın aldığım Asus VG24VQ model VA panel monitörü 2 gün dayanamayıp iade etmek ZORUNDA kaldım.

Çileden çıkartan bir ghosting sorunu vardı bırakın oyun oynamayı internette gezinirken yazı okurken bile sayfa kaydırmalarında gölgelenme yapan ve göz yoran bir görüntüsü vardı ayrıca VA panel olmasına karşın ne yaptıysam düzelmeyen ve dikiş tutmayan doğruluğu çok düşük saçma sapan renkleri vardı panelinin, Zowie’ye dönünce dünya varmış dedim inanın hız konusunda dağlar kadar fark var… Renk olarak da TN panellerin arasında en kaliteli panele sahip diğer markaların TN’leri arasından sıyrılan düşük segment VA ve IPS panelden çok daha iyi ve doğru renkleri var bu monitörün emin olun. İnsanlar tutturmuş IPS de IPS ama hız önemli ise TN tek seçenek, ben bunu kötü bir tecrübeyle öğrendim.

Amacınız özellikle FPS tarzı rekabetçi oyunlarda daha iyi olmayı hedeflemek ise, ilk tercihiniz Zowie olmalı, pişman olmayacaksınız.